poniedziałek, 24 lipca 2017

BIAŁE PIASKI/,,OPERACJA SAMUM''


,,Operacja Samum'' (1999') - Władysław Pasikowski


Kto z Was wie coś... ,,coś'' więcej na temat pracy wywiadu? Na temat wywiadu wojskowego?
Irak, łamanie praw człowieka i starcie kilku agend czołowych wywiadów świata w szalenie interesującej rozgrywce/rywalizacji filmowej.
Męski i wojowniczy Linda, dojrzały i walczący Kondrat, irackie wojsko, agenci, więzienia, posterunki. Wywiad amerykański, izraelski, rosyjski, nieskazitelne piaski pustyni...
Początek filmu charakteryzuje się dość długim wprowadzeniem, co ,,rekompensuje'' nam doborowa obsada aktorska.
Magnetyczny Linda jednak nieco przegrywa, w moim odczuciu, z kunsztem Marka Kondrata, który, o zgrozo, w tych czasach zaczyna iść drogą pewnego pożegnania z kinem.
Solidne efekty dźwiękowe, profesjonalne nagłośnienie i piękna muzyka otaczają widza wraz z powoli przedstawianą trudną rozgrywką, w której jest kilka niewiadomych i całkiem sporo napięcia.
Film w pewnym momentach ma wolniejszy rytm, a w pewnym nabiera tempa, że hej.
Zapewne historia odbicia z tarapatów syna asa wywiadu oraz małej grupki agentów amerykańskich została nieco nagięta i dopasowana do filmowych potrzeb, ale czyż to - dla nas widzów - zmienia cokolwiek?
Szpiedzy i irackie wojsko, sporo kałachów, wysokie temperatury i dobry klimat kina lat 90 miesza się z prawdziwymi aspiracjami naszego wywiadu do zasłużenia się niejakiego wobec dość nowego, świeżego sojusznika.
Polecam, dobre kino!


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

W PUŁAPCE UROKU czyli recenzja "IMMORTAL - KOBIETA PUŁAPKA" (2004')

(IMMORTAL - KOBIETA PUŁAPKA, 2004') {Immortel (ad vitam), 2004 reż: Enki Bilal} Film cechuje sprawnie nakreślona fabuła i akcj...